103 Rocznica Odzyskania Niepodległości

2021-11-16

103 Rocznica Odzyskania Niepodległości


11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo i męstwo naszych przodków. To właśnie dzięki ich waleczności, Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.

Dnia 10 listopada 2021 r. w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez p. Ewelinę Cieżak-Iwińską wraz z uczniami klasy ósmej.

Akademia rozpoczęła się od odśpiewania 4 zwrotek hymnu narodowego. Uczniowie wraz z gronem pedagogicznym włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji zorganizowanej przez Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

Dzięki niecodziennej lekcji historii młodsi uczniowie mogli się dowiedzieć dlaczego 11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat
w kalendarzu. Ponad sto lat temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć
się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię. Uczniowie wspaniale przedstawili w wierszach i piosenkach historię walki o Niepodległość naszej Ojczyzny.

Również głos zabrał dyrektor szkoły p. Antoni Kalka przypominając wszystkim zebranym, że Patronka naszej szkoły bł. Maria Karłowska żyła w czasach kiedy to Polski nie było na mapach Europy i świata. Kiedy o polskość społeczeństwo musiało samo zabiegać i pielęgnować często w zaciszu domów. Ponadto pan dyrektor zachęcał do udziału w dniu 11 listopada w uroczystościach przygotowanych przez naszą gminę Kcynia i do świątecznego spędzenia czasu z rodziną.

Kultywowanie tradycji i historii naszego narodu to pamięć o tych, którzy oddali najcenniejszy skarb - życie w obronie wolności. Patriotyczne pieśni i scenariusz przedstawienia wspaniale wprowadziły społeczność szkolną w klimat dnia 11 listopada.

103 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczciły także dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas 1-3. Najmłodsze dzieci wykonały orły
z tektury, odśpiewały hymn Polski oraz wzięły udział w symbolicznym marszu niepodległościowym przygotowanym przez wychowawców.

Tekst i zdjęcia: E. C-I oraz P.B
Zdjęcia: http://www.spdobieszewo.pl/galeria-zdjec,676.html

Powrót do listy aktualności