"NIE ŚMIECIMY-SPRZĄTAMY- ZMIENIAMY" " /> Sprzątanie Świata
 

Sprzątanie Świata

2019-09-21
"NIE ŚMIECIMY-SPRZĄTAMY- ZMIENIAMY"

Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Akcja "sprzątania świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie.

W Polsce „sprzątanie świata” zainicjowała pani Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994 r. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia, która w tym roku obchodzi 25- lecie istnienia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało:” NIE ŚMIECIMY- SPRZĄTAMY- ZMIENIAMY”.

Nie inaczej było w naszej Szkole, udział w akcji Sprzątania Świata bierze już od wielu lat. W teren wyruszyliśmy w   czwartek i piątek.

W akcji brali udział uczniowie  wraz z nauczycielami. Sprzątaliśmy teren w pobliżu szkoły  w  Chwaliszewie i Dobieszewie . Ilość zebranych śmieci  świadczy to o tym, że z każdym rokiem wzrasta świadomość dbania o ład i porządek wokół nas.

Warto nie tylko samemu włączyć się do akcji ale i zachęcić do sprzątania świata swoich bliskich.  Każdy z nas może podjąć działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i przez to będziemy stawać się bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani  w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. Z pewnością każdy z nas poczuje się lepiej i będzie żył w czystym środowisku.

 

galeria zdjęć

Powrót do listy aktualności